07.06.2015  KRASNOARMIEJSK – Uroczystość BOŻEGO CIAŁA (na Ukrainie)

Z relacji ks. Witalija Nowaka: Tam, gdzie można by się spodziewać rozpaczy i smutku, spotykamy się z czymś całkiem przeciwnym. Widzimy entuzjazm, radość i miłość!…


Kramatorsk4-thKrasnoarmiejsk podczas walk przechodził z rąk do rąk, a obecnie kontrolowany jest przez ukraińskie siły rządowe. Tamtejsza wspólnota katolicka ucieszyła się z możliwości uczestniczenia w peregrynacji relikwii bł. Siostry Marty. W parafii relikwie witał ks. Wiktor Wąsowicz, przetrzymywany w lipcu ubiegłego roku przez rosyjskich separatystów. Jedna z parafianek – pani Irina – przeżywała w tym dniu swoją I Komunię św.! Po nabożeństwie odbyła się uroczysta procesja i błogosławieństwo dla czterech stron miasta. Podczas procesji słychać było modlitwę o pokój w Donbasie i całej Ukrainie. Po ceremonii ludzie długo pozostawali przy relikwiach błogosławionej na prywatnej modlitwie.

 

KRAMATORSK

O godz. 15:00 dojeżdżamy do Kramatorska. I znowu ta sama radość, choć na małym kościółku wyraźnie widoczne pozostały ślady pocisków. Radość z wyzwolenia Kramatorska z rąk separatystów jest wręcz namacalna. 

Po oddaniu czci relikwiom ludzie pozostają w kaplicy, nie spieszą się do domów. Siedzą w ciszy i zanoszą prośby za wstawiennictwem bł. Siostry. Imponująca była ta szczera, przedłużona modlitwa. Ludzie niemal nie pozwolili zabrać relikwii. Dziękowali, że nie baliśmy się do nich przyjechać (…)”

 

08.06.2015 ARTIOMOWSK

Rankiem Peregrynacja wyrusza z Krasnoarmiejska do Artiomowska. Po drodze wiele blokad. Jak zwykle, samochód z relikwiami jest przepuszczany bez kontroli. W mieście spotykamy wielu żołnierzy i milicjantów. Napięta atmosfera odmienia się, gdy pojawia się o. Efraim – mnich z zakonu cystersów. Ma on już ponad 80 lat, ale jego radość i młodość ducha są imponujące i inspirują. Podniesionym głosem prosi bł. Martę, by wstawiała się u Boga za parafią i miastem oraz wyprosiła rozwój wspólnoty. O godz. 11:00 zaczyna się Msza św., a następnie modlitwa osobista i oddanie przez parafian czci relikwiom. Po modlitwach wszystkich poczęstowano kanapkami i słodyczami – odbyła się prawdziwa agapa. 

SŁOWIAŃSK

W tym mieście rozpoczęły się walki o wyzwolenie ukraińskiej ziemi z rąk separatystów.

Tu również znajduje się wspólnota rzymskokatolicka. Ojciec Efraim cieszy się, że odwiedzamy także jego wspólnotę. Choć mało nas tu było, ale tym gorętszą zanosiliśmy modlitwę o pokój. Nie możemy nadziwić się optymizmowi i żywotnej energii ojca Efraima. Ludzie są dumni z takiego duszpasterza. Żegnamy się ze wspólnotą i życzymy im pomyślnego zwieńczenia wszystkich ich planów!