Peregrynacja relikwii bł. Marty Wieckiej po Ukrainie rozpoczęła się niedaleko linii frontu – w Mariupolu! We wtorek 26 maja relikwiarz Błogosławionej dotarł do ekumenicznego namiotu modlitwy o pokój w tym kraju. peregrynacja14

Od niedawna z inicjatywy pani Lesi, protestantki, w tym miejscu podjęto trwającą dzień i noc modlitwę błagalną o powstrzymanie wojny i trwały pokój. Modlą się tutaj pasterze oraz wierni ewangeliccy, grekokatoliccy i rzymskokatoliccy. Relikwiom Siostry Marty, będącej symbolem ekumenicznej jedności, towarzyszy ks. Witalij Nowak CM  i s. Marta Szkarłat SM, którzy zapewnili wiernych z Mariupola (Miasta Maryi), że do ich modlitw za miasto dołącza cała Rodzina Wincentyńska!

 

Echa pielgrzymowania relikwii przekazane przez s. Martę Szkarłat:

„Właściwie pierwsze swoje kroki (o ile tak można powiedzieć) bł. Siostra Marta skierowała do bezdomnych w Odessie. To spotkanie było bardzo przejmujące dla nas wszystkich. Nasi podopieczni bardzo przeżyli tę możliwość oddania siebie i tego, co kryje się w głębi serca.  Była wspólna modlitwa, cisza i łzy – pełne nadziei na lepsze jutro. To spotkanie wzmocniło nas wszystkich, bo pojednaliśmy się we wspólnej modlitwie.

 

W przeddzień wyjazdu na peregrynację, hołd relikwiom złożyli chłopcy i dziewczęta obu ośrodków rehabilitacyjnych „Comunità in Dialogo”. 25 maja wyruszyłam z ks. Witalijem Nowakiem na wschód Ukrainy – do Mariupola, gdzie teraz trwają walki 12 km od miasta.

26 maja w wojskowym namiocie, gdzie trwa bezustanna modlitwa o pokój zanoszona przez wyznawców różnych wyznań, odprawiona została uroczysta Eucharystia i miało miejsce oddanie czci relikwiom. Ks. Witalij dziękował ludności za ich obecność modlitewną. Wieczorem odbyła się Eucharystia u ojców paulinów w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej”.