Pierwsza rocznica beatyfikacji S. Marty Wieckiej została uczczona kilkoma spotkaniami modlitewnymi. Na główne miejsce dziękczynienia została wybrana Jasna Góra. Przypomnijmy, że beatyfikacja odbyła się 24 maja 2008 roku we Lwowie. Właśnie na Jasnej Górze, u stóp Maryi – Jedynej Matki Zgromadzenia, zebrały się trzy polskie Prowincje Sióstr Miłosierdzia oraz Prowincja Słowacka. Ucieszyła nas także obecność zaprzyjaźnionych Sióstr Miłosierdzia obrządku greko – katolickiego.
W dziękczynieniu udział wzięli również krewni błogosławionej. Wymienić trzeba także licznie zgromadzonych czcicieli siostry Marty, w tym między innymi delegację Publicznej Szkoły Podstawowej w Szczodrowie noszącej imię s. Marty. Ponadto w obchodach uczestniczyli górale z Ochotnicy Dolnej, gdzie posługują nasze siostry oraz delegacje Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej (JMV) z całej Polski.
Modlitewne czuwanie rozpoczęło się o godz. 17.00 uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego obrządku łacińskiego, który powitał przybyłych pielgrzymów.W koncelebrze uczestniczyli licznie przybyli kapłani. Ksiądz Arcybiskup wygłosił także homilię.
Wszyscy wierni zgromadzeni pod czułym spojrzeniem Jasnogórskiej Pani dziękowali za dar, jakim było życie s. Marty, a także za „wielkie rzeczy”, jakie Bóg czyni w swym niezgłębionym miłosierdziu przez Jej wstawiennictwo. Nieprzypadkowo nazywana jest do dziś Matuszką. Pięknie przygotowana liturgia, wzbogacona dodatkowo śpiewami sióstr z Ukrainy, pomagała wszystkim zgromadzonym przeżywać Ucztę Eucharystyczną.
Kolejnym punktem naszego czuwania było spotkanie w auli Jana Pawła II. Poprzedzone było ono prezentacją multimedialną przywołującą życie S. Marty oraz pamiętną chwilę beatyfikacji. Przywołane obrazy wyzwoliły w nas wiele wzruszeń i emocji. Ks. Marcin Stasiowski (Dyrektor Krakowskiej Prowincji Sióstr Miłosierdzia) przywitał gości, którzy wypełnili całą aulę. Następnie Metropolita Lwowski podzielił się wspomnieniami z beatyfikacji, dziękując szczególnie Siostrom Miłosierdzia za pomoc w zorganizowaniu tamtej uroczystości. Następnie głos zabrała siostra Janina Stachowiak, która w Prowincji Krakowskiej odpowiedzialna jest za szerzenie kultu s. Marty. W swym wystąpieniu ukazała dynamikę kultu Błogosławionej. Przytoczone przez referentkę świadectwa o doznanych łaskach za wstawiennictwem s. Marty pokazują, że Jej kult jest bardzo żywy i rozciąga się nawet poza granice Europy (Arabia Saudyjska, Brazylia, Kanada, Wietnam, Malta).
W tej części spotkania szczególnie poruszające były świadectwa osób, które doświadczyły łaski uzdrowienia za przyczyną s. Marty. Pani Wanda Żalikowska jest przekonana, że właśnie dzięki żarliwej i wytrwałej modlitwie przez wstawiennictwo Błogosławionej nie utraciła wzroku. Dziś przepełniona wdzięcznością sama stara się szerzyć Jej kult. Bardzo osobista relacja pani Wandy wprowadziła zebranych w doświadczenie tajemnicy świętych obcowania. Równie poruszające było świadectwo pana Mieczysława Haftki dotkniętego w przeszłości poważnie zaawansowaną chorobą nowotworową. Wtedy, gdy lekarze byli już bezradni, miało miejsce cudowne uzdrowienie. Obecnie mężczyzna cieszy się zdrowiem, nieustannie dziękuje Bogu za doznaną łaskę i dar przyjaźni z siostrą Martą.
Wszystkich zainteresowała także informacja o historii nadania imienia s. Marty Wieckiej Publicznej Szkole Podstawowej w Szczodrowie. Zarówno pani Dyrektor Mariola Bielecka, jak i kierowniczka świetlicy pani Iwona Kruszewska, zwróciły uwagę na oddziaływanie wyjątkowej Patronki na uczniów: dzieci przy pomocy wychowawców pragną poznawać i naśladować życie swojej duchowej Opiekunki. Od dzieciństwa było ono przepełnione nieustanną pracą nad sobą, zbliżającą do Jezusa. W postępowaniu s. Marty można dostrzec hart ducha, odpowiedzialność oraz mądry sposób wybierania wartości. Są one przekazywane innym poprzez własny przykład, aż do ofiary z życia. O miłości do s. Marty świadczy entuzjazm, z jakim uczniowie zaśpiewali piosenkę o Jej życiu.
Godzina 21.00 na Jasnej Górze to czas Apelu. Uczestniczyliśmy w nim wszyscy, wpisując ten moment w radosny nastrój dziękczynienia. Modlitwie – docierającej za pomocą Radia Maryja i TV Trwam do tysięcy wiernych – towarzyszyło przesłanie Księdza Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Przed Cudownym Obrazem Matki powiedział on: „Gromadzisz nas swoje dzieci, tutaj na Jasnej Górze w swoim domu, gdzie od wieków wsłuchujesz się w serca, myśli i słowa wyrażone w modlitwach. Mamie zawsze mówi się to czym się żyje, więc z pokorą prosimy, byś nas wysłuchała i zaniosła nasze sprawy do swego syna Jezusa Chrystusa”.
Wyraźnie w tych rozważaniach została zaakcentowana potrzeba naśladowania Maryi na wzór s. Marty. Wewnętrzny dynamizm serca kontemplującego Maryję przeobraża serca innych, przeobraża świat, który w ten sposób staje się obrazem i ucieleśnieniem intencji Bożych. A wszystko to przez posługę człowieka – jakże i prostą, i trudną zarazem.
Na zakończenie rozważań popłynęły życzenia polecające Bożej Opatrzności wszystkich pracowników służby zdrowia i placówek, które opiekują się chorymi. Ta trudna posługa -przekonywał Arcybiskup – może stać się naszą osobistą drogą do świętości. Polecił także Pani Jasnogórskiej wszelkie sprawy Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z jednoczesnymi życzeniami, by wyniesienie na ołtarze współsiostry umacniało służbę Sióstr: „Niech ziemia wyda błogosławiony owoc świętości każdego, kto zwraca się do Boga za wstawiennictwem Siostry Wieckiej. Niech ta ziemia uświęcona Jej posługą i świętą pamięcią wydaje także wiele powołań wszędzie tam, gdzie Siostry Miłosierdzia Św. Wincentego a Paulo są przedłużeniem Bożych dłoni”.
Kontynuacją modlitewnego czuwania był wspólny różaniec przygotowany przez siostry z Prowincji Warszawskiej. O północy została odprawiona uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Marcin Stasiowski. W homilii przypomniał o potrzebie rozpoznawania i podporządkowania się natchnieniom Ducha Świętego, które wytyczały także drogę s. Marty. Po Eucharystii można było oddać hołd relikwiom Błogosławionej.
Od godziny 2.15 w nocy rozważałyśmy poszczególne stacje Drogi Krzyżowej odczytując w nich konkretne wydarzenia z życia s. Marty. Modlitwę prowadziły siostry z Prowincji Chełmińskiej. Bezpośrednio po Drodze Krzyżowej siostry z Lwowa wykonały Akatyst. Czuwanie modlitewne zakończyło błogosławieństwo relikwiami S. Marty o godz.4.00.
Pozostało nam przekonanie o jedności, jednej Rodzinie. Zgromadziła nas Matka: „Mama, której można wszystko powiedzieć” – jak powiedział abp Mieczysław Mokrzycki. To było czuwanie pełne szczęścia i ufamy, że zaowocuje w naszym życiu.