Śniatyn 10-11 maja 2014 r.
5_Pielgrzymka_RW_1„Pielgrzymka Pokoju” – tymi słowami określił bp Radosław Zmitrowicz V Pielgrzymkę Rodziny Wincentyńskiej na grób bł. s. Marty Wieckiej w Śniatynie. Na to wydarzenie w dniach 10-11 maja 2014 r. zjechało z różnych zakątków Ukrainy ponad 500 członków wielkiej Rodziny św. Wincentego. Byli także przedstawiciele z sąsiednich państw, m. in. z Białorusi, Słowacji, Słowenii i Polski.

Sobotniej uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Radosław Zmitrowicz OMI. Podczas homilii podkreślił on wartość pokoju, który może dać tylko Jezus. Zwracając uwagę na trudną sytuację panującą na Ukrainie, pełną niepokoju i przemocy, zachęcił do postawienia w centrum naszej codzienności Chrystusa, który chce nam dać swój pokój. „Bł. s. Marta swoją postawą i modlitwą również przyczyniała się do szerzenia pokoju w środowisku, w którym służyła Ubogim. Zwracajmy się często za jej wstawiennictwem do Boga, prosząc o pokój”.
5_Pielgrzymka_RWPo Mszy Świętej pielgrzymi byli podzieleni na grupy. Tematem pracy w grupach był cytat z Mt 5,19 „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi”. Pomocą służyły również słowa św. Wincentego: „Módlmy się o pokój, bo tylko on łączy serca”. Po zakończeniu pracy w grupach przy kościele odbył się koncert grupy „Santo” ze Lwowa.
Pierwszy dzień pielgrzymki zakończył się uroczystą procesją na grób bł. s. Marty Wieckiej oraz możliwością adoracji Najświętszego Sakramentu do północy.-
Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się od modlitwy. Po śniadaniu, podczas ucałowania relikwii, modliliśmy się Akatystem do bł. s. Marty Wieckiej w wykonaniu Sióstr Miłosierdzia obrządku wschodniego ze Lwowa. W Niedzielę Dobrego Pasterza Mszy św. przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej – bp Witalij Skomarowski. W swojej homilli przypomniał, że Jezus, Dobry Pasterz, zawsze staje w obronie swych owiec, one natomiast słuchają Jego głosu i idą za Nim. Bp Witalij zadał kilka pytań do refleksji: „Jak my dziś słuchamy Jezusa? Kto jest naszym Pasterzem? Za kim podążamy?”
Na zakończenie spotkania zebranym oznajmiono, że podczas kolejnej Pielgrzymki Rodziny Wincentyńskiej rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. s. Marty Wieckiej.
Dziękujemy Miłosiernemu Bogu za wszystkie łaski i cuda, których udzielił pielgrzymom podczas tegorocznego modlitewnego spotkania. Niech Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo bł. s. Marty Wieckiej towarzyszą każdemu na drogach służby potrzebującemu człowiekowi.
Św. Wincenty i św. Ludwiko, módlcie się za nami!
Bł. siostro Marto, módl się za nami!